Jak prawidłowo dbać o piec?

Kategoria: Blog

popiół z pieca

Rynek urządzeń grzewczych prezentuje szeroką ofertę dostępnych pieców. Jest to niezbędny sprzęt do zapewnienia ciepła w domu, a jego potrzebę odczuwamy zwłaszcza w chłodniejszych porach roku. Jednakże o piec, jak o każdą inną maszynę, należy odpowiednio zadbać, by mógł on działać bez szwanku i nie zawieść Cię w najmniej oczekiwanym momencie. Dowiedz się, co zrobić, by zapewnić bezawaryjność swojego urządzenia grzewczego. 

Czyszczenie pieca

Jedną z podstawowych czynności w dbaniu o piec jest regularna kontrola jego czystości oraz stanu komina. Po sezonie grzewczym wewnątrz sprzętu może zgromadzić się wiele osadu. Gdy maszyna ostygnie należy wyczyścić ją z popiołu lub paliwa. Zaniedbanie regularnych porządków może doprowadzić do znacznego obniżenia wydajności urządzenia i jego awarii, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami, ponieważ maszyna potrzebuje więcej materiału do spalania. To zazwyczaj osad jest odpowiedzialny za usterki. Do wyszorowania pieca odpowiednie będą druciane szczotki lub specjalne pogrzebacze. Należy zadbać o czystość zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz urządzenia grzewczego.

Przegląd techniczny

Umówienie się na przegląd techniczny z serwisantem powinno wykonać się nie tylko w sytuacji awarii, ale również zapobiegawczo. Fachowiec jest najbardziej kompetentną osobą do oceny stanu Twojego sprzętu. Wykona też czynności, które wymagają większej wprawy i wiedzy, zwłaszcza że typy urządzeń znacznie różnią się od siebie. Innej konserwacji wymagać będzie piec na ekogroszek, a innej piec z podajnikiem tłokowym. Serwisant zadba o takie sprawy, jak:

  • Regulacja kotła
  • Sprawdzenie szczelności układu
  • Kontrola instalacji gazowej, która wiąże się ze sprawnością komina i wentylacji
  • Ogląd zabezpieczeń
  • Kontrola pompy obiegowej
  • Wymiana filtrów i śrub
  • Weryfikacja części pieca, np. wymiennika ciepła

Na zwiększenie ryzyka wystąpienia problemów wpływa też materiał, którego używa się do palenia. Palenie śmieci czy wilgotnego węgla generuje pozostałości, które ciężko będzie usunąć. Dodatkowo działanie to jest niebezpieczne dla zdrowia i niezgodne z środowiskiem. Wilgoć zarówno surowców, jak i otoczenia pieca prowadzi do korozji.

Dbałość o piec jest bardzo ważna. Skutkuje znacznie obniżonymi możliwościami awarii i wpływa na Twoje bezpieczeństwo oraz jakość sprzętu. Dzięki konserwacji swojego urządzenia grzewczego masz pewność, że nie zawiedzie Cię ono w najmniej oczekiwanym momencie.Zostaw komentarz